Dzisiaj chciałabym nakreślić temat jednego ze schorzeń narządu wzroku, tj. zespołu suchego oka. Jest to jeden z częstszych powodów wizyty u okulisty w obecnych czasach, więc warto wiedzieć co to za schorzenie, jak je leczyć i co może się do niego przyczyniać.
Zespół suchego oka jest schorzeniem charakteryzującym się niestabilnością filmu łzowego. Za jego powstanie obwinia się w dużym stopniu dysfunkcję gruczołów Meiboma. Do wieloczynnikowej natury ZSO oraz zaburzeń w jego obrębie przypisuje się stan zapalny, niestabilność filmu łzowego czy też uszkodzenia powierzchni oka.
Do czynników mających wpływ na powstanie tego zaburzenia zalicza się m.in. łuszczycę, atopię, preparaty przeciwhistaminowe, retinoidy oraz leki przeciwdepresyjne. Kobiety zdecydowanie częściej borykają się z problemem Suchego Oka. Związane jest to z rolą hormonów wpływających na poszczególne struktury narządu wzroku.
Ze względu na złożoną etiologię proces leczenia Zespołu Suchego Oka jest objawowy i długotrwały. Polega na przywróceniu prawidłowej homeostazy filmu łzowego i powierzchni oka. W pierwszej kolejności ważne jest, aby zastosować odpowiednią dietę, używać kropli nawilżających, dbać o higienę powiek oraz chronić wzrok przed czynnikami atmosferycznymi. W poważniejszych przypadkach stosowane są krople specjalistycznego wykonania, a w ostateczności zabiegi chirurgiczne.
ZSO bezwzględnie nie należy bagatelizować. W momencie pojawienia się pierwszych symptomów warto poszukać specjalisty, który pomoże Państwu w odpowiedni sposób zatrzymać lub zminimalizować objawy. W naszym salonie możecie Państwo na taką pomoc liczyć, dlatego gorąco zapraszamy do odwiedzenia i sprawdzenia stanu swojego wzroku. Z nami Wasze oczy będą czuć się bezpiecznie.
Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnego wyświetlania naszej strony. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.