Do najczęstszych wad wzroku zaliczamy krótkowzroczność, nadwzroczność czy też astygmatyzm. Dotyczą one znacznej części populacji. W przypadku dzieci w większości występuje niewielka nadwzroczność, która zanika około 10 roku życia. Związane jest to ze wzrostem gałki ocznej. To proces całkowicie fizjologiczny i nie wymaga w większości przypadków stosowania korekcji. Natomiast jeśli chodzi o osoby dorosłe zdecydowana większość boryka się z wadą refrakcji, głównie krótkowzrocznością, a po osiągnięciu 40 roku życia zaczyna doskwierać prezbiopia (tzw. starczowzroczność). W poniższym artykule omówimy poszczególne wady wzroku.
Krótkowzroczność, czyli inaczej miopia to wada wzroku charakteryzująca się niewyraźnym widzeniem z daleka, podczas gdy przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości są widziane komfortowo. Wynika to z tego, że promienie świetlne wpadające do oka nie załamują się na siatkówce tak jak to powinno być w przypadku oka miarowego, ale przed siatkówką. Krótkowzroczność bardzo często ma podłoże genetyczne, u wielu rozwija się za młodu i pogłębia się do około 22 roku życia. Na wpływ powstawania tej wady wzroku ma również intensywna praca w bliskiej odległości, związane jest to z napięciem akomodacji oraz hormony. Liczba osób z krótkowzrocznością stale rośnie, dlatego też są cięgle prowadzone badania, mające na celu spowolnić postępowanie miopii.
Nadwzroczność, nazywana również dalekowzroczność lub hypermetropia charakteryzuje się tym, że przedmioty znajdujące się blisko są rozmazane, a daleko są widziane wyraźniej. Bardzo często przy nieskorygowanej nadwzroczności mogą pojawiać się bóle głowy, oczu, ogólne zmęczenie i dyskomfort. Promienie światła wpadające do oka załamują się w tym przypadku za siatkówką. Spowodowane jest to najczęściej ze zbyt krótką osią gałki ocznej. Niektóre dzieci rodzą się z fizjologiczną nadwzrocznością, jednak w większości przypadków wraz z rozwojem narządu wzroku wada ta mija i dziecko staje się normowzroczne (nie mające wady wzroku). Trzeba jednak pamiętać o regularnych wizytach u specjalisty, celem kontrolowania i monitorowania czy wada ta faktycznie ustępuje i nie staje się źródłem innych problemów wzrokowych.
Astygmatyzm charakteryzuje się niewyraźnym widzeniem zarówno w bliskiej jak i w dalszej odległości. Może wystąpić w każdym wieku i bardzo często towarzyszy mu jedna z wad wzroku: krótkowzroczność lub nadwzroczność. Charakteryzuje się tym, że przekrój rogówki nie ma regularnego kształtu, tzn. „kulistego” tylko przypomina piłkę do rugby. Powoduje to, że światło wpadające do oka nie skupia się prawidłowo na siatkówce, w rezultacie obraz widziany przez osobę z astygmatyzmem jest rozmyty. Nieskorygowany astygmatyzm może powodować bóle głowy, mrużenie oczu i bardzo często daje się we znaki kierowcom. Podczas jazdy samochodem, szczególnie wieczornej widzenie z nieskorygowanym astygmatyzmem jest mało komfortowe i bezpieczne.
Presbiopia, inaczej starczowzroczność to naturalny proces fizjologiczny, który związany jest z wiekiem. Po 40 roku życia zaczynają się pojawiać problemy z komfortowym czytaniem, pracą w bliskiej odległości, czy też innymi czynnościami wykonywanymi w bliży. Spowodowane jest to tym, że soczewka wewnątrzgałkowa traci stopniowo swoją elastyczność, staje się bardziej sztywna, w wyniku czego zmniejsza się jej zdolność do zmiany kształtu i wyostrzania obrazu na różne odległości.
Istnieją różne metody korygowania wad wzroku, do najpopularniejszych zaliczane są okulary. Coraz częściej ludzie decydują się również na soczewki kontaktowe, i używa ich naprzemiennie z okularami, co jest świetnym rozwiązaniem.
W naszym zakładzie optycznym przeprowadzane są badania wzroku, jeśli masz wrażenie że komfort widzenia nie jest zadowalający, że można byłoby widzieć lepiej zapraszamy, nasi specjaliści chętnie pomogą i doradzą.
Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnego wyświetlania naszej strony. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.