Soczewki fotochromowe - sposób ich działania

Soczewki fotochromowe są to soczewki okularowe, które pod wpływem promieni UVA zabarwiają się na ciemny kolor (najprostszej pisząc – z bezbarwnych, przezroczystych stają się przeciwsłoneczne) – brzmi nieźle, ale jak to się dzieje? Co na to wpływa? I jak taka soczewka jest wykonana? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Soczewki fotochromowe są bardzo dobrym rozwiązaniem, dla osób które mają nadwrażliwość na światło, lub z innych przyczyn mają zalecenia od swojego specjalisty, aby takie soczewki używać. Jedna para okularów – dwa rozwiązania! i coraz więcej osób, po to rozwiązanie sięga... tylko pytanie, jak to się dzieje, że po wystawieniu na słońce z niemal całkiem bezbarwnych szkieł robią się ciemne? Otóż jest w nich zatopiony chlorek srebra lub inny halogenek srebra, który w momencie wystawienia na działanie promieni słonecznych pochłania światło i zabarwia się na odpowiedni kolor. Kiedyś tego typu soczewki zabarwiały się tylko na jeden kolor – brązowy, aktualnie gama barwień jest zdecydowanie szersza, i decydując się na fotochrom można wybrać klasyczne barwienie, czyli najbardziej popularny brąz lub szary, albo też poszaleć z kolorem i zdecydować się na niecodzienne i bardziej oryginalne barwienia, np. zielone, fioletowe czy też nawet niebieskie. Przy wyborze odpowiedniej oprawy, takie okulary staną się idealnym uzupełnieniem stylizacji w słoneczny dzień – niczym nie będą odbiegać od okularów przeciwsłonecznych.

Technologia fotochromu jest całkowicie odwracalna, dlatego też jeśli w danym momencie soczewki nie są wystawione na działanie promieni z zakresu UVA to stopniowo się odbarwiają i wracają do swojej pierwotnej formy. Proces barwienia się soczewek jest niezwykle szybki, taka reakcja trwa mniej więcej od 15 do 30 sekund, zaś rozjaśnianie trwa dłużej i wynosi około 7 minut. Należy jednak pamiętać, że nic nie trwa wiecznie ;) i że po około 3 latach fotochrom zaczyna tracić stopniowo swoje właściwości.

Warto również zaznaczyć, że standardowe soczewki fotochromowe nie barwią się w samochodzie, ponieważ szyby blokują dopływ promieniowania UV. Producenci soczewek okularowych jednak znaleźli na to sposób, i stworzyli technologie odpowiedzialną za barwienie się wewnątrz auta. Przy wyborze takiej soczewki może ona również przyciemniać się w pomieszczeniach.

Zapraszamy do naszego salonu optycznego! Specjaliści chętnie pomogą i doradzą zarówno w wyborze oprawy jak i odpowiednich soczewek okularowych.