Od dawna mówi się o tak zwanym syndromie długich rąk, czyli problemie, który dotyka osoby po 40. roku życia. Warto wiedzieć, że ryzyko wystąpienia starczowzroczności wzrasta wraz z wiekiem. Na szczęście radą na to okazały się okulary progresywne, których istnienie zawdzięczamy Benjaminowi Franklinowi. To właśnie on w XVIII wieku wynalazł szkła dwuogniskowe. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, czym jest starczowzroczność i jak działają okulary progresywne.
Na czym polega syndrom długich rąk?
Prezbiopia, czyli starczowzroczność, została nazwana syndromem długich rąk nie bez powodu. Osoby znajdujące się w wieku powyżej 40 lat często mają taki problem, że nie widzą dobrze ani na bliskie, ani na dalekie odległości. Dlatego podczas czytania tekstu muszą odsuwać go od siebie, by lepiej widzieć. W 2018 roku PBS przeprowadziło badania, które wykazały, że aż 10 milionów osób w Polsce boryka się z problemem starczowzroczności. Okazuje się, że znacznie częściej dotyczy to kobiet. Warto jednak wiedzieć, że prezbiopia jest po prostu wynikiem starzenia się soczewki i obniżenia jej zdolności do akomodacji. Często osoby zmagające się z tą wadą wzroku noszą na zmianę dwie pary okularów – do dali i do bliży. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup okularów progresywnych.
Jak działają okulary progresywne?
Warto wiedzieć, że do okularów progresywnych trzeba się przyzwyczaić. Może to trwać kilka godzin, a nawet kilka dni. Początkowy problem z noszeniem tego typu szkieł wynika z tego, że wyróżnia się na ich powierzchni 4 obszary o różnych właściwościach. W górnej części soczewki znajduje się obszar dali, który umożliwia komfortowe widzenie na duże odległości i ułatwia prowadzenie samochodu. Naturalnym odruchem człowieka jest patrzenie wprost i w górę, gdy chce zobaczyć oddalone obiekty. Centralny obszar szkieł to strefa progresji – umożliwia patrzenie na ekran komputera. Na samym dole szkieł znajduje się strefa umożliwiająca komfortowe czytanie i patrzenie na przedmioty znajdujące się blisko. Warto pamiętać też o obszarze peryferyjnym umieszczonym po bokach szkieł – patrzenie przez te fragmenty nie jest możliwe, ale producenci robią wszystko, by obszar peryferyjny był możliwie najmniejszy. Okulary progresywne zawsze trzeba kupować w dobrych salonach, takich jak Centrum Optyki Agata Olszowy-Róg z Brzeska, w których możliwe jest również przeprowadzenie bezpłatnego badania wzroku przed zakupem szkieł. Salon oferuje nie tylko sprzedaż szkieł okularowych i kontaktowych, lecz także ich drobne naprawy.
Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnego wyświetlania naszej strony. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.