Nużeniec - czym właściwie jest?

Jest pasożytem z rodziny roztoczy, ma około 0,4mm długości i wyróżnia się jego dwa rodzaje - ludzki i krótki. Ten pierwszy bytuje najczęściej w mieszkach włosowych, zaś ten drugi można zlokalizować w gruczołach łojowych. Często stanowi czynnik chorobotwórczy i wywołuje tzw. nużycę, nazywaną inaczej demodekozą.

Najczęściej dochodzi do jego pojawienia się w momencie nie zachowania odpowiedniej higieny, kontaktu z osobą zakażoną. Uwaga! Ten pasożyt przenosi się również za pośrednictwem różnych przedmiotów, np. tuszu do rzęs, szczoteczki do brwi, dlatego bardzo ważne jest, aby nie używać tych samych kosmetyków, ręczników i pościeli. W grupie zwiększonego ryzyka są osoby z osłabionym układem odpornościowym, osoby starsze, alergicy oraz wszyscy ci, którzy żyją w ciągłym stresie.

Osoby zarażone najczęściej zgłaszają, że pojawiły się u nich takie objawy jak:

  • łzawienie,
  • pieczenie,
  • suchość oczu,
  • wypadanie brwi i rzęs,
  • przewlekłe stany zapalne brzegów powiek,
  • zaczerwienie spojówek i powiek, itd.

Objawy nużycy mogą być początkowo mylnie interpretowane, dlatego ważna jest trafna diagnoza, aby wdrożyć odpowiednie leczenie miejscowe, które jest stosunkowo proste, ale też długotrwałe. Na początku kuracji należy zadbać o wymianę pościeli, ręczników i wszystkich tych kosmetyków, które do momentu diagnozy były używane. W trakcie kuracji należy bardzo szczególnie zadbać o higienę brzegów powiek i na czas leczenia zrezygnować całkowicie z makijażu. Okolice oczu powinny być przemywane odpowiednimi płynami zaleconymi przez specjalistę. Pozytywne efekty przy nużycy przynoszą również ciepłe kompresy, dlatego zaleca się je wykonywać.

Nużycy nie powinno się bagatelizować. Nieleczona może prowadzić do negatywnych powikłań, jednak dobrze postawiona diagnoza i odpowiednie leczenie daje praktycznie całkowitą szansę na wyleczenie.