Lekarz okulista, optometrysta, a może ortoptysta?

Pewnie nieraz zastanawialiście się jakiego specjalistę wybrać jeśli chodzi o nasze oczy. Tak jak zawód lekarz okulista jest zapewne większości, jak nie wszystkim znany, tak zawód optometrysta czy też ortoptysta może nie mówić Wam zbyt wiele... ale spokojnie – dobrze trafiliście :) właśnie po to przygotowałam ten artykuł, aby w sposób prosty, zrozumiały przedstawić kiedy, gdzie, do kogo i dlaczego?

Zacznijmy od początku

Lekarz okulista to osoba, która ukończyła specjalizacje w dziedzinie okulistyki. Przede wszystkim zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem oraz przeprowadzaniem zabiegów okulistycznych. Posiada niezbędne uprawnienia do wystawiania recept i przepisywania leków. Okulista powinien być pierwszym wyborem w momencie kiedy czujemy, że z naszymi oczami dzieje się coś niedobrego. Pojawia się ból, pieczenie, nagły spadek ostrości widzenia? Nie zwlekaj- udaj się do okulisty, a zapewniam Cie, że będzie to najlepszy wybór jaki można było wykonać. Regularne wizyty u specjalisty są niezbędne, aby wykryć rożne nieprawidłowości z narządem wzroku, a gdy pojawiają się symptomy świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu naszych oczu to tym bardziej nie należy zwlekać. Jeśli w rodzinie występują choroby typu jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy tez retinopatia cukrzycowa wizyty powinny odbywać się regularnie, co najmniej 1-raz w roku celem maksymalnego zminimalizowania ryzyka ich rozwoju.

Optometrysta to osoba, która ukończyła studia wyższe magisterskie lub podyplomowe na specjalizacji Optometria. Zajmuje się badaniem wzroku, funkcji wzrokowych, określa widzenie obuoczne oraz ruch gałek ocznych. W razie potrzeby zaleca ćwiczenia poprawiające sprawność układu wzrokowego. Optometrysta dobiera odpowiednie okulary korekcyjne, soczewki kontaktowe czy też pomoce optyczne dla osób słabo widzących. W przeciwieństwie do lekarza okulisty nie posiada odpowiednich uprawnień do leczenia oraz wykonywania zabiegów na oczach. Jeśli w trakcie badania optometrycznego zauważy nieprawidłowości wymagające dalszej konsultacji skieruje do odpowiedniego specjalisty. Badania u optometrysty powinny być wykonywane średnio 1-raz w roku.

Ortoptysta to z kolei specjalista, który zajmuje się przede wszystkim diagnozowaniem i usprawnianiem zaburzeń widzenia obuocznego oraz ruchów gałek ocznych. Dobiera i przeprowadza terapie widzenia dopasowaną indywidualnie do potrzeb danego pacjenta. Ortoptyści pracują w gabinetach okulistycznych, poradniach leczenia zeza oraz w szpitalnych oddziałach okulistycznych. Do ortoptysty warto się zgłosić w momencie, kiedy pojawia się m.in. dwojenie, uciekanie oka, niedowidzenie, zez, problemy z wyostrzaniem obrazu. Pacjentami zarówno są osoby młode (dzieci) jak i dorośli.

Bardzo ważna jest współpraca między specjalistami. Jeśli optometrysta, ortoptysta podczas badania stwierdzi nieprawidłowości, które wymagają konsultacji okulistycznej na pewno skieruje dalej celem postawienia dokładnej diagnozy lub wykluczenia nieprawidłowości.

W naszym salonie przyjmują optometryści, którzy chętnie przeprowadzą pełne badanie wzroku i odpowiedzą na wszystkie nurtujące pytania.

W przypadku chęci umówienia się na wizytę prosimy o kontakt pod nr Tel: 881 499 110