Kilka słów o historii opraw okularowych

Oprawy okularowe... często pomijany wątek a tak ważny jednak choćby z powodu estetyki i stylu które potrafią nadawać. A więc kilka słów o historii opraw okularowych...

Zacznijmy od początku. Pierwsze oprawy okularowe powstały około 1280 roku we Włoszech. Do ich produkcji wykorzystywano materiały pochodzenia naturalnego, które generalnie cieszyły się dobrym odbiorem.

W połowie XIV wieku do produkcji opraw zaczęto stosować metale, które jak się okazało nie sprawdziły się, ponieważ były ciężkie i niewygodne To powodowało, że w dalszym ciągu na pierwszym miejscu do produkcji opraw wykorzystywane było drewno, kość słoniowa czy skóra. Z początkiem XVIII w. wynaleziono zauszniki. Ich zastosowanie umożliwiło łączenie różnych rodzajów materiałów, w tym metali. Od tego momentu oprawy okularowe zaczęły nabierać charakteru modowego, prezentując "małe" dzieła sztuki.

Na tym historia okularów jednakże się nie kończy...

Z czasem naukowcy zaczęli poszukiwać sztucznego materiału do produkcji opraw. W 1855 roku udało się to anglikowi Alexandrowi Parkesowi. Wynalazł celuloid, który można było barwić oraz dowolnie formować. Materiał ten miał jednak jedna bardzo poważną wadę – potrafił zapłonąć jak zapałka i dlatego też ze względów bezpieczeństwa po pewnym czasie wycofano go z produkcji. To nie zatrzymało naukowców jednakże.

Następstwem tego materiału okazał się wynaleziony w 1904 roku octan celulozy, tzw. acetat, który dzięki swoim właściwościom do dziś zajmuje honorowe miejsce w świecie materiałów optycznych. Występuje w dwóch postaciach: płyty i granulatu. Jest znacznie trwalszy, mocniejszy i bardziej elastyczny niż zwykłe tworzywo sztuczne i nie tworzy podobnego problemu jak celuloid. Dodatkowo jest wyjątkowo lekki przez co daje poczucie wygody.

Kolejnym bardzo dobrym materiałem jest optyl - odporny na wysokie temperatury, wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, hipoalergiczny. Materiał posiada pamięć kształtu. Jest lekki i bardzo trwały.

Czy era metalu minęła bezpowrotnie w takim razie? Absolutnie. Czas produkcji opraw z metalu powrócił...

Pomógł w tym na pewno rozwój technologiczny, dzięki któremu zaczęto masowo wykonywać oprawy metalowe. Dzięki wynalezieniu stali nierdzewnej rozpoczęto produkcje opraw metalowych dla każdego, które są wykonywane na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na wycinaniu frontów i zauszników z blachy, drugi zaś na tworzeniu opraw z drutu. Jest on odpowiednio kształtowany i następnie lutowany. Tak przygotowane oprawy są lakierowane lub pokrywane różnymi warstwami, np. tytanu lub złota.

Proces ciągłego udoskonalania opraw, ich produkcji etc. jest ciągle żywy. Oprawy korekcyjne są ciągle dopracowywane. Zmieniają się z biegiem czasu. Specjaliści dokładają wszelkich starań, aby szły równo z modą, dlatego też projektanci przykładają bardzo dużą wagę, aby każda jedna oprawa okularowa była wyjątkowa, o oryginalnym kształcie i kolorystyce pasującej do aktualnych trendów.

To wszystko znajdziecie Państwo w naszym salonie w Brzesku gdzie możecie liczyć na nasze wsparcie w kwestii doboru okularów, opraw, jak i konsultacji na temat stanu Państwa narządu wzroku.

Gorąco zapraszamy do odwiedzenia nas. Nasi doradcy sprawią, że nowe okulary będą idealnie pasować zarówno do stylu życia jak i charakteru naszych Klientów. Warto nam zaufać, bo dbamy zarówno o komfort i odpowiedni, dopasowany indywidualnie do naszego Klienta styl okularów, jak również o zdrowie i higienę jego narządu wzroku. Łączymy więc to co najlepsze i najważniejsze. Warto nam zaufać.