Kilka słów o akomodacji

Czy zastanawialiście się czasami jak to jest, że widzimy? Że widzimy na różne odległości? Że jesteśmy w stanie zaobserwować nawet niewielkie szczegóły? Że widzimy niezależnie od tego czy stoimy nieruchomo, czy spacerujemy lub wykonujemy inne czynności fizyczne? Nasze oczy odbierają bodźce wzrokowe z otoczenia, ale to mózg je widzi i interpretuje. Akomodacja jest jednym z procesów widzenia. Dzięki niej jesteśmy w stanie widzieć wyraźnie na każdą odległość i tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy jak intensywnie nasze oczy pracują, a pracują cięgle, aby zaspokoić nasze potrzeby z ostrym widzeniem zarówno na dal jak i na bliż. To jest jednak wszystko do czasu, ponieważ po 40r.ż. praca akomodacji zostaje osłabiona. W poniższym artykule opisze jak działa oraz jak wpływa na widzenie.

Akomodacja jest procesem odpowiadającym za zmianę mocy optycznej soczewki oka. Ma za zadanie utworzyć ostry, wyraźny obraz na który w danym momencie patrzymy. Dzieje się tak, dzięki odpowiedniemu napinaniu bądź rozluźnianiu mięśnia rzęskowego. Akomodacja jest aktywowana przez bodźcie wzrokowe nazywane sensorycznymi lub niesensorycznymi. Do tej pierwszej grupy zalicza się m.in. zmianę wielkości obrazu, ruch zbieżny oczu, oświetlenie, kontrast, natomiast do drugiej grupy przypisuje się m.in. skupienie na przedmiocie, uwagę czy też nastrój.

Zdarza się, że nasza akomodacja nie zawsze pracuje w prawidłowy sposób. Najczęściej jest to spowodowane nadmierną ilością pracy wzrokowej, stresem, przemęczeniem, ale również w wyniku niektórych chorób, do których możemy zaliczyć np. cukrzycę, zapalenie mózgu, uraz mózgu, jaskrę, anemię, świnkę, grypę itd.

Najczęstszymi objawami zaburzeń akomodacji są bóle głowy, oczu, uczucie ich pieczenia, zmęczenia, rozmazywanie obrazu z bliska, problemy z wyostrzaniem obrazu. Może również pojawić się dwojenie obrazu – okresowe oraz światłowstręt.

Po 40r.ż. możliwości akomodacji zmniejszają się i jest to fizjologiczny proces. Następuje wówczas gorsze widzenie z bliska i zaczyna powoli „brakować ręki”. Ten moment często jest powodem wizyty u specjalisty, celem dopasowania odpowiedniej korekcji do czytania.

Jeśli zastanawiasz się czy Twoja akomodacja pracuje prawidłowo zapraszamy do Centrum Optyki. Nasz optometrysta sprawdzi zarówno wadę refrakcji jak i sprawność akomodacji.