Daltonizm - co warto o nim wiedzieć

Daltonizm (deunatropia) charakteryzuje się nierozpoznawaniem barwy zielonej lub myleniu jej z barwą czerwoną. Jest to najczęstsze zaburzenie widzenia barw. Zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn, ze względu na występujący u nich pojedynczy chromosom X. Daltonizm jest dziedziczny. W poniższym artykule opiszę czym się charakteryzuje, objawia i jak go wykryć.

Daltonizm jako pierwszy opisał w 1794 roku John Dalton - fizyk, który sam cierpiał na tą przypadłość. Jak już wiadomo jest to wada wzroku charakteryzująca się zaburzeniem widzenia poszczególnego koloru – zielonego, a co za tym idzie utrudnia kierowanie samochodem, jednak wada ta sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do zdobycia prawa jazdy na kat. A czy B. Może jednak się okazać, że w przypadku chęci zdobycia prawa jazdy na kat. C lub D sprawa już nie będzie taka prosta i osoba z tą wadą wzroku będzie musiała udowodnić, że dobrze sobie radzi w odróżnianiu kolorów przechodząc pozytywnie test lampki Wilczka.

Zaburzenia widzenia barw mogą występować w różnych formach. Komórki światłoczułe oka (czopki) w zależności od tego w jakim stopniu są dotknięte dysfunkcją mogą dzielić się na kilka rodzajów, do których zaliczamy protanopie, deunatropie i tritanopie, które poszczególnie pokrótce opiszę.

*protanopia – charakteryzuje się całkowitym brakiem czopków reagujących na kolor czerwony, przez co osoby z ta wadą nie są w stanie odróżniać kolorów w zakresie czerwieni i zieleni,

*deunatropia – charakteryzuje się brakiem występowania czopków wrażliwych na kolor zielony, ponieważ fotoreceptory siatkówki odpowiadające za tą barwę nie odbierają bodźców prawidłowo,

*tritanopia – jest rzadszą formą daltonizmu, charakteryzuje się brakiem czopków reagujących na kolor niebieski.

Daltonizm najczęściej jest dziedziczny ale może również zostać nabyty. Jeśli dotychczas nie występowały problemy z odróżnianiem kolorów, ale nagle się pojawiły należy skonsultować się z lekarzem okulistą. Wśród możliwych przyczyn nabytego daltonizmu można wymienić: cukrzycę, zwyrodnienie plamki żółtej, jaskrę, chorobę Parkinsona, uszkodzenie nerwu wzrokowego, czy też guzy mózgu.

Sprawdzenie występowania daltonizmu jest bardzo proste, w tym celu sięga się po test Ishihary, który jest dla pacjenta całkowicie bezpieczny, bezbolesny, i polega na pokazywaniu kolorowych tablic, z których ma odczytać i rozpoznać symbole.

Daltonizmu nie da się wyleczyć, na rynku optycznym występują jednak odpowiednie okulary z filtrami, które można dobrać pacjentom u których występuje daltonizm.