Na pewno wielu z Was będąc na badaniu wzroku usłyszało od specjalisty „Ma Pan/Pani astygmatyzm”, ale czym on właściwie jest? Jak wpływa na jakość widzenia? Czy to choroba? Czy da się z tym żyć? Na to i inne pytania odpowiem w poniższym artykule.
Samo słowo astygmatyzm wielu osobom praktycznie nic nie mówi, dlatego też jako specjalista wspominając o tej wadzie wzroku od razu staram się wyjaśnić znaczenie tego słowa, aby w sposób prosty i zrozumiały dla Pacjenta poinformować czym on jest i jak wpływa na widzenie.
Jak pewnie zauważyliście w zdaniu powyżej wspomniałam już, że astygmatyzm jest wadą wzroku, tak samo jak krótkowzroczność czy nadwzroczność. Nie jest chorobą i najczęściej powstaje ze specyficznego ukształtowania rogówki. Rogówka w oku bez astygmatyzmu kształtem przypomina piłkę do koszykówki, natomiast rogówka z astygmatyzmem swoim kształtem przypomina piłkę do rugby. Powoduje to powstanie wady refrakcji, gdzie wiązka światła wpadającego do oka ulega zniekształceniu, w wyniku czego osoba z astygmatyzmem widzi obraz rozmazany, zamglony. Pojawia się problem z jazdą wieczorną oraz nieostre widzenie kontur. Osoby borykające się z tą wadą wzroku mogą mieć trudności z dobrym widzeniem zarówno w bliskiej jak i dalekiej odległości.
Astygmatyzm bardzo często jest dziedziczny, dlatego jeśli ktoś w rodzinie nosi okulary i wiadomo, że ma taką wadę wzroku warto odwiedzić specjalistę i sprawdzić swój wzrok. Astygmatyzm może powstać również w wyniku urazu oka lub stożka rogówki.
Jeśli pojawiają się problemy z komfortowym widzeniem w bliskiej lub dalszej odległości należy odwiedzić gabinet optometryczny i sprawdzić czy nie występuje wada wzroku. Za pomocą odpowiedniego badania wzroku specjalista określi czy pacjent wymaga korekcji okularowej.
Wadę wzroku - astygmatyzm można korygować zarówno okularami, soczewkami kontaktowymi torycznymi oraz zabiegiem laserowej korekcji wzroku.
Jeśli zastanawiasz się czy masz astygmatyzm warto wybrać się na badanie do optometrysty. W naszym salonie specjalista po przeprowadzonym badaniu poinformuje czy występuje wada wzroku oraz dokładnie przedstawi wszystkie rozwiązania.
Wykorzystujemy pliki cookies w celu poprawnego wyświetlania naszej strony. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookies w Twojej przeglądarce. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.