Co z dietą i jej wpływem na wzrok?

Jak wiecie narząd wzroku jest mocno narażony na czynniki zewnętrzne. Klimatyzacja, ogrzewanie, szkodliwe promieniowanie UV, czy też światło niebieskie emitowane z urządzeń elektronicznych przyczyniają się do osłabiania naszych oczu. Czy nasz wzrok jest bezbronny w starciu z tymi czynnikami? Absolutnie nie i dzisiaj kilka słów ode mnie jak dzięki zmianom w diecie, często drobnym zmianom możemy wpłynąć na ochronę naszego wzroku.

Uzupełnienie diety o produkty bogate w witaminę A. Witamina A w organizmie pełni bardzo wiele istotnych i ważnych funkcji. Odpowiada za prawidłowe widzenie i jest niezbędna do odpowiedniego funkcjonowania naszych oczu. Jej deficyt wpływa niekorzystnie na nasz narząd wzroku przez przyczynianie się do powstawania tzw. zespołu suchego oka oraz ślepoty zmierzchowej znanej również jako kurza ślepota.

W krajach dobrze rozwiniętych problem ten występuje bardzo rzadko, jednakże nawet w nich brak szybkiego rozpoznania tej nieprawidłowości może powodować trwałą utratę widzenia. Pewnie zastanawiacie się gdzie najłatwiej znaleźć witaminę A. Ja osobiście sugerowałabym uzupełnić dietę o masło, marchew, ryby i generalnie wszystkie zielone warzywa. Ten schemat powinien zapewnić odpowiednią dawkę witaminy A, za którą nasz narząd wzroku będzie nam długo wdzięczny.

Inną z witamin, o które warto się zatroszczyć jest również witamina C. Witamina C określana również jako kwas askorbinowy jest dostarczana do organizmu w produktach żywieniowych. Wpływa pozytywnie na układ nerwowy oraz wzmacnia odporność. Jej niedobór powoduje bóle mięśni i stawów. W przypadku narządu wzroku jej niedobór może przyczyniać się powstawania wylewów oraz krwotoków podspojówkowych. Brzmi dosyć groźnie, dlatego warto zadbać o odpowiednią dawkę witaminy C codziennie, a poszukać jej można w wielu owocach, do których zaliczamy m.in. truskawki, winogrono, porzeczki, jabłka. Z warzyw papryka jest polecana do uzupełniania witaminy C w organizmie. Można również oczywiście zaopatrzyć się w suplementy diety dostarczające witaminę C do organizmu. Witamina C jest tak popularnym tematem wśród wielu pro zdrowotnych wątków, że trudno o nią nie zadbać nawet nieświadomie, aczkolwiek biorąc pod uwagę tempo życia dzisiejszego przeciętnego człowieka można o tym zapomnieć dlatego tak ważne jest by pamiętać, że witamina C działa zbawiennie na wiele organów i układów w naszym organizmie, w tym na narząd wzroku.

Z minerałów godne polecenia jest uzupełnienie diety o produkty bogate w cynk i kwasy tłuszczowe omega-3. Zwłaszcza kobiety w ciąży powinny zadbać o dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości kwasów omega-3 ze względu na udział tych kwasów w rozwoju siatkówki oka u płodu. Co więcej kwasy omega-3 mogą zapewniać ochronę przed jaskrą oraz zmniejszają nasilanie objawów ze strony zespołu suchego oka.

Cynk z kolei pozwala zapewnić pewna ochronę przed kurzą ślepotą przez poprawę jakości widzenia po zmierzchu. Cynk najlepiej dostarczać z jaj, ryb, orzechów, natomiast kwasy tłuszczowe omega-3 najlepiej szukać w rybach zwłaszcza w tuńczyku, śledziu czy łososiu.

Nie jest tajemnicą, że unikanie tytoniu oraz przetworzonego cukru również wspomoże nasz narząd wzroku w zachowaniu dobrej kondycji naszych oczu jeszcze dłużej. Tyton, cukier przetworzony zwiększają ryzyko zapadnięcia na takie choroby oczu jak: zaćma, AMD, zapalenie spojówek. We wszystkich tych zaleceniach. Oczywiście trzeba umieć zachowywać umiar i tyle ile jesteśmy w stanie zadbać o nasze oczy . Ale jeśli zauważamy, że coś się dzieje warto poszukać specjalisty, który nam pomoże. U nas Państwo na taka pomoc mogą liczyć, dlatego serdecznie zapraszamy do naszego salonu na wywiad i badanie. Odpowiednia dieta oraz profesjonalne wsparcie ze strony naszych specjalistów to klucz do sukcesu w zadbaniu o prawidłową kondycje naszego wzroku.